28 мај, 2020

Откриени кондоми стари два века

21 јуни, 2011, 1 Коментар
Верувале или не кондомите постоеле уште пред два века. Истражувачите од градот Толедо во Шпанија пронашле два кондома помеѓу страните на една книга. Овие кондоми датираат од 1814 година, а направени се од животинска...

ВИДЕО: Премиера на филм составен од “Јутјуб“ видеа

21 јуни, 2011, Нема коментари
Познатиот британски режисер, Ридли Скот направил интересен филм за еден ден на планетата Земја, “Животот во еден ден“, кој премиерно ќе биде прикажан на 23 јуни во киното “Колосеј“. Како изгледа еден ден на...

Здравствени ризици кои ги носат дрогите

21 јуни, 2011, Нема коментари
Злоупотребата на дрога има сериозно влијание врз физичкото и менталното здравје на зависниците од дрога, како и негативен ефект врз квалитетот на животот и односите со другите луѓе.

Неверојатен талент

21 јуни, 2011, Нема коментари

Пронајдена е непозната слика од Караваџо

21 јуни, 2011, Нема коментари
Во Велика Британија е откриена до сега не позната слика од италијанскиот сликар Микеланџело Меризиј Караваџо. Станува збор за слика од светиот Августин од 1600 година, а пронајдена е во една приватна колекција. Караваџо...

Лицето на човештвото

21 јуни, 2011, Нема коментари
Идејата е да се фотографираат што повеќе луѓе, па можеби од резултатот ќе научиме нешто ново и повеќе за нас.

Додека чекате автобус

21 јуни, 2011, Нема коментари
Чекањето автобус или во другите градови трамвај или метро понекогаш може да ви се чини како цела вечност,  но затоа некогаш може да наидете на вакви лица кои ќе ви го направат денот поинтересен.

Вистинска пејачка и во временски неприлики

21 јуни, 2011, Нема коментари
Ако успееш да ја задржиш вистинската интонација при вакви услови, значи станува збор за вистински пејач.

Најголемиот бран некогаш сурфан

21 јуни, 2011, Нема коментари
Моето име е  Мајкал, Мајкал Парсон и  сурфам на цунами. httpv://www.youtube.com/watch?v=7nS_aR8XX_U  

Анализа: Секс, власт и гревови

21 јуни, 2011, Нема коментари
Еден од највлијателните луѓе на светот, богат, образован, со претензии за претседателската фотелја во својата земја-Франција, е обвинет за обид за силување на една црномуреста хотелска собарка. Во исто време поранешниот гувернер на Калифорнија...

Просечниот Србин е мешавина од Словени, Илири и Викинзи

21 јуни, 2011, Нема коментари
Истражувањето кое го има спроведено една швајцарска компанија ’iGenea’, која го анализирала потеклото на народите од Балканот, утврдила дека србите во себе имаа викиншка крв. Според резултатите од оваа студија, србите во просек имаат...

Гладни дрвја кои јадат предмети

21 јуни, 2011, Нема коментари
Никој не би очекувал дека дрвјата може да “јадат“ предмети, но овие слики се доказ за тоа. Без разлика дали станува збор за мотоцикл, велосипед, автомобил, сообраќајни знаци или надгробни споменици, некои дрвја “проголтуваат”...

Во Неапол денес за прв пат се одржа лезбејска венчавка

20 јуни, 2011, Нема коментари
Кортни Мичел(41) и Сара Велтон(48), се венчаа по хинду традицијата во Катманду, во присуство на блиски пријатели и борци за правата на хомосексуалците. Мичел на церемонијата носеше панталони, јакна и капа,а Сара на себе...
Почетна // Sun Story // Категорија "Интересно" (Page 582)
Горе