Anne Hathaway и Denzel Washington водители на концертот за Нобелова награда за мир

18 ноември, 20100

Холивудските актери Anne Hathaway и Denzel Washington ќе го водат овогодинешниот концерт за Нобелова награда за мир во Норвешка на 11 Декември, само еден ден по свечената церамонија за доделување на наградата. На концертот ќе настапат Barry Manilow, Elvis Costello и Jamiroquai, AR Rahman, Florence and the Machine and Herbie Hancock се исто така на листата. Оваа година концертот ќе биде во чест на кинескиот затвореник дисидент, Liu Xiaobo, кој е и добитник оваа година на Нобеловата награда за мир. Меѓу другите кои че настапат се споменуваат и имињата на швеѓанката Robyn, американскиот пеач Colbie Caillat и соул ѕвездата India Arie. Сеуште не се знае дали наградата ќе биде доделена, бидејќи Кина може да не му дозволи на господинот Liu Xiaobo и на неговото семејство да ја напуштат државата, а оваа престижна награда се доделува лично или на близок член од фамилијата на наградениот. Меѓу познатите ѕвезди кои имале чест да ја водат оваа церемонија биле Вил Смит, Том Круз и Сер Мајкл Кејн.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi