АТП листа: Без промени во Топ 10, Јотовски најдобро рангиран македонски тенисер

21 ноември, 20100

Пласманот на првите десетте тенисери на АТП ранг листата остана непроменет.На првото место е Рафаел Надал со 11.450 поени, а го следат Рожер Федерер со 7.645 и Новак Ѓоковиќ со 5.635 поени. Од 4. до 10. место се пласираа Робин Седерлинг, Енди Мареј, Томаш Бердих, Давид Ферер, Енди Родик, Фернандо Вердаско, Михаил Јужни. Најдобро рангиран македоснки тенисер е е Томислав Јотовски, кој напредуваше осум позиции во однос на минатонеделниот ранкинг и сега е 1.253. светски тенисер. Предраг Русевски забележа скок од седум позиции, се до 1.507. позиција. Стефан Мицов забележа пад за 68. позиции и моментално е на 1.582. место.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi