Авганистан: Убиени шест американски војници

29 ноември, 20100

Шест војници на САД биле убиени од припадник на погранична полиција на Авганистан. Крвавиот инцидент се случил за време на обука во источен Авганистан, известил Пентагон. Според објавеното убиецот го вперил оружјето кон силите на Алијансата. При размената на оган човекот бил ликвидиран. Авганистанските сили и НАТО покренале истрагата, јавуваат светските агенции. До нападот дошло во источната провинција Нангархар. Авганистанските власти потврдиле дека напаѓачот бил пограничен полицаец.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi