B.B.King

9 декември, 20100

Рајли Б. Кинг ака Б. Б. Кинг (роден 16 септември 1925 во Itta Bena, Мисисипи) е добро познат американскиот блуз гитарист и текстописец. Тој е еден од најценетите гитаристи. Се најде на познатиот Ролинг Стоунс магазин на третото место од најпопуларните гитаристи во историјата на музиката. Негов заштитен знак е именувањето на гитарите, како на пример (Gibson ES335) Lucille. Наградуван за неговата музика со безброј награди, огромна дискографија од 1956 година, па до 2005 година со изданието на неговите најголеми хитови. Тој одамна е именуван како кралот на блузот, и сеуште ја носи својата круна. На возраст од 76, тој се уште енергично стои на нозе, пее и игра на блуз музиката со немилосрдна страст. Времето нема сила против Б.Б. Кинг, освен што може да го направи попопуларен.

Дел од неговата музика можете да преслушате на следниов линк. тука

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma