Салата од кељ и компир

8 декември, 20100
potato-salad

Измијте кељот и исечете го на големи ленти, потоа варете го во солена вода. Кога ќе омекне, истурете ја водата и исплакнете го кељот. Компирите спремајте ги засебо. Излупените компири исецкајте ги на крупни коцки и сварете ги. Кога ќе се сварат, исцедете ги и додадете ги кај сварениот кељ. Додајте ги ситно сецканиот лук, магдонос и масло. Нежно се промешува и се сервира. Може да се послужи како гарнир во комбинација со месото како главно јадење.
Потребни состојки
750 гр компири
1 главица кељ
лук
магдонос
сол, бибер
масло за готвење

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi