ЦУК: Состојбата со поплавите се нормализира

5 декември, 20100

Состојбата со поплавите генерално останува непроменета и по прекинот на врнежите од дожд полека се враќа во нормала, велат од Центарот за управување со кризи. Велат не се очекува дополнително влошување на состојбите, туку намалување на нивото на водата во реките и акумулациите. Во текот на викендот голем број на регион во Македонија без зафатени од поплави, откако реките се излеа од своите коритата како последица на интензивните дождови во последните неколку дена. Најтешко погодени беа регионите по течението на Вардар и Треска. Илјадници хектари ниви беа поплавени, а неколку мостови беа урнати од надојдените води.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma