Фетел спортист на годината во Германија

19 декември, 20100
vettel_interlagos_helmet

За спортист на годината во Германија е прогласен Светскиот шампион во Формула 1, Сегастијан Фетел. Тој доби најмногу глсови од страна на 1500 гермаснки спортски новинари, а првото место го освој пред пинпонгарот Тимо Бол, а новата звезда во голфот Мартин Кајмер. Кај жените за најдобра е прогласена скијачката Марија Риш, додека за надобра екипа е прогласена фудбалската репрезентација на Германија, која на Светското првенство во Јужна Африка го освој третото место.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi