Интерпол распиша “црвена потерница“ по Асанж

30 ноември, 20100

Интерпол распиша “црвена потерница“ по Џулијан Асанж, основачот на интернет страницата “Викиликс“ со цел да обезбеди негово апсење доколку се појави во некој од земјите членки. Како што е објавено на сајтот на оваа меѓународна полициска организација секој кој има информација за Асанж треба за тооа да ја извести националната или локалната полиција, јавува Ројтерс. Како основа за потреницата е наведено “кривично дело од сексуална природа“ бидејќи Асанж е осомничен за силување. Тужбата против Асанж прво беше отфрлена, а потоа повторно активирана.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi