Копривата е поздрава од спанаќот

4 ноември, 20100

По многу истражувања, докажано е дека копривата е многу поздрава од спанаќот, зељето и ли било кој лиснат зеленчук. Содржи значително количество на хлорофил, минерални соли(калциум, калиум, фосфор, железо) витамин Ц и провитамин А. Покрај тоа, таа е богата со многу флавоноиди, triterpenes, стероли и други состојки кои ќе имаат позитивен ефект врз нашите тела. Често се применува при терапиите кај лица со анемија, зашто е позната по тоа дека влијае на вормирањето на нови црвени крвни зрнца. Одлична е за детоксификација на организмот, за отстранување на целулитот, а коренот од копривата е одличен за третманите против опаѓање на косата. Затоа, внесете ја копривата во вашето мени, во облик на чорба, пити со коприва, чај од коприва и сл.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi