Pascal Grosjean починал во судар, откако победи на трката во Дубаи

29 ноември, 20100
Pascal-Grosjean

Швајцарскиот мотоциклист Pascal Grosjean, почина како резултат на судар со друг тркач, по кратко време откако ја освои шамионската трка во Дубаи. Дубаи Autodrome тимот и целата мотоспорт заедница на UAE изразиле длабоко жалење поради огромната загуба и испратило сочуство до семејството на Pascal Grosjean и пријателите, изјавил Браун Хемиш, генерален дикретор на Dubai Autodrome. Pascal беше повеќе кратен шампион на UAE, беше исклучително почитуван во мотоспортот и мотоцикл заедницата, гласела изјавата. Ова е двтора ваква несреќа на патеките од април годинава, кога белгискиот тркач со коли Christophe Hissette почина во пожар што го зафати неговиот автомобил за време на квалификациската трка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi