Почина италијанскиот режисер Марио Моничели

29 ноември, 20100

Познатиот италијански режисер Марио Моничели, вчера вечерта се самоубил. Тој бил во болница заради дијагностициран рак на простата. Познатиот 95 годишен режисер скокнал од петиот кат од болницата во која бил сместен, при што не преживеал. Тој е познат како татко на италијанската комедија. Досега неколку пати бил номиниран за Оскар, но никогаш не земал награда. Негови најпознати дела се филмовите “Amici Mei”, “Big Deal on Madonna Street”, и “La Grande Guerra”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi