Придавката “македонски“ се врати во регистарот на ОН

15 ноември, 20100

Придавката “македонски“ за официјалниот јазикот на народот во Репиблика Македонија од синоќа повторно се наоѓа во графата на регистарот на Обединетите Нации. Во графата повторно е запишано “Мacedonian“ што минатата недела поради наводно неовластено интервенирање беше избришан од личната карта на земјава. Придавката беше вратена откако македонското Министерство за надворешни работи остро реагираше до генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, кој се извини и најави корекција.

Извор: Нетпрес www.netpress.com.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi