Рад: Австралија ќе му помогне на Асанж

7 декември, 20100

Австралија ќе му пружи конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, основачот на веб страната “Викиликс“, кој вчера беше уапсен во Лондон, јавува “Ројтерс“.Министерот за надворешни работи, Кевин Рад изјавил дека неговата земја ќе му помогне на Асанж, кој веќе ги контактирал дипломатите на Австралија во Лондон и побарал од нив “конзуларна помош“.
“Ние потврдивме дека ќе му помогнеме на Асанж како што би помогнале и на секој друг наш државјанин“, изјавил Ред за “Еј-Би-Си“, пренесува “Ројтерс“.
Од Австралија, исто така потврдија дека конзуларните службеници на земјата биле присутни кога основачот на “Викиликс“ вчера се појавил на судот во Лондон. Асанж е уапсен на основа на потерницата од Шведска каде е осомничен за две силувања. Тој тврди дека е ова “политичко прогонство“ поради објавувањето на тајните документи на американските дипломати.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi