Рижото со зеленчук

14 ноември, 20100
rice_salad

Оризот се става во загреано масло да набабри, се додава ситно исечканиот кромид, пирето од домати, коцката за супа, и вода, во сооднос два пати повеќе вода од ориз. Сето тоа го динстаме на тивок оган. Во меѓувреме, се динста карфиолот, додека не стане мек. Ги вариме морковот и грашокот и пред самото сервирање ги додаваме во оризот. На крајот може да посипете пармезан.
Потребни состојки
400 гр ориз
И главица кромид
2 коцки за супа
50 гр масло за јадење
1 домат
1 мала главица карфиол
3 моркови
250 гр грашок
малку пармезан

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi