Роман Полански освои награда за најдобар филм

6 декември, 20100

Режисерот Роман Полански на доделувањето на Европските филски награди, ја доби наградата за најдобар филм. Филмот “Писателот во сенка” е најдобриот европски филм. Се работи за политички трилер кој освен најдобар европски филм понесе и уште неколку награди како што се: најдобра музика, режија, сценарио, а актерот Мек Грегор кој ја има главната улога, ја доби наградата за најдобра машка главна улога. Полански не се појавил на доделувањето, заради потерата од Интерпол во уште 188 земји. Тој се заблагодарил на жирито и на своие соработници по пат на видео порака.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi