Снајдер отпадна, Златната топка оди во Барселона?

5 декември, 20100

Весли Снајдер, холандскиот фудбалер и играч на мислански Интер, според досегашните прогнози беше еден од фаворитите за освојување на годинешната Златана топка. За прв пат таа награда ќе се додели во заедничка организација на светската фудбалска федерација и Франс Фудбал. Снајдер со право имаше статус на фаворит бидејќи беше предводник на Интер, кој минатата сезона освои дури три титули (ЛШ, италијански Куп и Серија), а покрај тоа ја предводеше Холандија до финалето на Светското првенство кое ова лето се одржа на југот во Африка. Но, како што дознава “Газета дело Спорт”, Снајдер дури не се наоѓа ниту меѓу тројцата најдобри. Според нивни извори на првите три места се наоѓаат фудбалерите на Барселона, Аргентинецот Лео Меси, и двајца фудбалери кои со Шпранија станаа прваци на светот, Андрес Иниеста и Џави.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi