Србин во САД си направил фабрика за бомби

24 ноември, 20100

Во куќата на Џорџ Јакубец, натурализиран Американец, доселен од Србија, кој е обвинет за два грабежи на банки во Калифорнија, полицијата пронашла вистинска “фабрика за бомби“, јавува телевизијата Ен-Би-Си њуз од Сан Диего.
Во истрагата што ја воделе повеќе полициски агенции, во куќа во квартот Ескондидо во Сан Диего се најдени четири бомби и залихи на експлозивен материјал. Педесет и четиригодишниот Јакубец е обвинет по 28 точки, од кои најголем дел за поседување експлозив и за кражба, а одредена му е кауција од пет милиони долари.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi