Супа од спанаќ и сирење

21 ноември, 20100
SpinachSoup

Ситно исецкајте го младиот кромид и лутите пиперки, а потоа убаво сварете ги во 4 литри вода. Во друг сад пропржете го исецканиот кромид, а потоа додадете го исецканиот спанаќ и пропржете. Направете запршка од брашно и црвен пипер. На крај, додатете го пропржениот спанаќ, и запршката во водата во која се вареа пиперките и младиот кромид. Додадете го и исецканото сирење, и оставете да се вари. На крајот додадете го изматеното јајце и мешајте додека јајцето не се стврдне.
Потребни состојки
1 китка млад кромид
1 лута пиперка
1 главица кромид
И кг спанаќ
½ кг овчо сирење
2 јајца
1 лажица брашно
црвен пипер
сол

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi