Тарик Азиз осуден на смрт

25 октомври, 20100

Поранешниот ирачки потпретседател на владата на Ирак и еден од најблиските соработници на Садам Хусеин, Тарик Азиз е осуден на смрт, поради злосторствата направени над шиитските политички партии. Пресудата денеска ја изрече ирачкиот Висок кривичен суд. Азиз беше уапсен по падот на Багдат, а минатата година му беше изречена 15 годишна казна затвор, попради злосторства врз човештвото. Тарик Азиз поранешниот министер за надворешни работи, исто така, е на излежување 7 годишна затворка казна за случајот за присилно раселување на Курдите во северен Иран.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma