Внесете помалку 100 калории дневно од вообичаено и ќе ослабете

16 ноември, 20100

За да постигнете убаво тело не е доволно само да внимавате на калориите, туку потребна е и физичка активност. Но, во ред е да се почне од некаде. Доколку внесувањето на калориите го намалите за 100 калории, ќе имате позитивен резултат. Еве неколку примери како да намалите внес од 100 калори, и кои визички активности согоруваат по 100 калории. Ова се примери кои укажуваат колку да намалите од внесот на храната која вообичаено ја конзумирате. Наместо 2 дл газирани пијалоци, земете 2 дл јогурт. Јадете само половина од колачот или само една третина од колачот. Наместо 4 дл полномасно млеко, пијте 4 дл млеко со најниска масленост. Јадете една четвртина од шпагетите со сос помалку, па пешачете 11 минути. Тостот, премачкајте го со путер со најниска масленост, наместо полномасниот путер, па пешачете 11 минути. Јадете три мали лажици пире од компири и пешачете 13 минути. Ако пиете кафе испијте еден филџан, но ставете половина помалку од вообичаената доза на шеќер и млеко, па пешачете 15 минути.
1. Возење велосипед 15 минути (интензивно возење)
2. 15 минути пешачење
3. Интензивно танцување 16 минути (брзо танцување)
4. Работа во градината 18 минути
5. Лесно пливање 20 минути
6. Игра со децата во двор 20 минути
7. Косење трева 20 минути
8. Чистење на станот 25 минути
9. Играње голф 30 минути
10. вежбање јога 30 минути
11. Прошетка на кучето 50 минути
12. Пазарување и редење на купените намирници 40 минути
13. Чистење со правосмукалка 40 минути

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma