“Coldplay” нападнати од страна на блогери

7 јуни, 20110
coldplaytop4

“Coldplay” ги отфрли тврдењата дека нивниот нов сингл е плагијат на европскиот денс хит, оправдувајќи се дека платиле надомест за дозвола. Менаџерот на бендот потврдил дека Петар Ален и Адриен Андерсон, биле потпишани на синглот ‘Every Teardrop Is a Waterfall’, бидејќи Крис Мартин бил инспириран од песната  ‘Ritmo de la Noche’ од 1990.

Обвинувањата дека песната е плагијат се појавија само неколку часа откако минатата недела беше објавен новиот сингл. Многу блогери укажуваат на сличности со хитот на бендот ‘Mystic’, чиј сингл Ritmo de la Noche’ е инспириран од рефренот на песната ‘I Go to Rio’ на Ален и Андерсон, 1976 година. Песната била голем хит во Австралија.

“Крис беше инспириран од песната откога го гледаше филмот ‘Biutiful’ од режисерот Алехандро Гонзалес, каде во една сцена во ноќен клуб се слуша ‘Ritmo de la Noche”, објаснува менаџерот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma