“The Tree Of Life” ја доби златната палма на Канскиот филмски фестивал

23 мај, 20110
Brad+Pitt+cannes

На 64-от Кански филмски фестивал оваа година златната палма ја доби филмот “The Tree of Life”, поточно режисерот на овој филм Terrence Malick. Наместо него наградата ја земал продуцентот на филмот, бидејќи Terrence избегнува да се појавува пред камерите.

Grand prix ја поделија филмовите “Once upon in Anatolia” на турскиот режисер Nuri Bilage Ceylana и “Le Gamin au velo” на белгијанецот Jean Pierra и Luca Dardennea.

Наградата за најдобра женска улога ја доби американската актерка Kristen Dunst, за улогата во филмот “Melancholia”.

Наградата за најдобра машка улога ја доби актерот Jean Dujardin за улогата во филмот “The Artist”

Наградата за најдобра режија ја доби данскиот режисер Nicolas Winding Refn за филмот “Drive”, а наградата за најдобар сценарист ја доби израелецот Joseph Cedar за “Footnote”.

Наградата златна камера, која се доделува за најдобар прв филм ја доби аргентинецот Pablo Giorgelli за филмот “Las acacias”.

http://www.youtube.com/watch?v=WXRYA1dxP_0&feature=player_embedded

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/