10 најлуди научници на сите времиња – трет дел

20 јули, 20110
[Students-in-a-science-class-conducting-experiments,-Western-High...-painting-artwork-print

5. Џовани Алдини, “Електроегзекуционерот на мртви тела“ – италијански физичар роден во Болоња. Тој станал професор по физика во Болоња во 1798 година, откако го наследил својот учител Sebastiano Canterzani. Неговата научна работа главно се занимавала со галванизам и медицински апликации, изградба и осветлување на светилници, и со експерименти за зачувување на човечкиот живот и други материјални предмети од оган. Тој исто така вршел јавни демонстрации на неговите техники, како оној на егзекутираното тело на криминалецот Џорџ Форстер во Њугејт во Лондон. Како признание на неговите заслуги Австрискиот император го има назначено за витез, а исто така бил и советник на државата во Милано, каде што и починал.

 

6. Сергеј Брајконенко, “Обезглавувач на кучиња“ – тој бил Советски научник за време на ерата на Сталин. Неговите истражувања биле од витално значење за развој на отворено срце процедурите во Русија. Тој бил еден од лидерите на Истражувачкиот институт за експериментална хирургија, каде професорот Вишневски ја извршил првата операција на отворено срце во 1957 година во Русија.

Тој првенствено е запаметен по неговата примитивна машина за срце и бели дробови. Уредот се користел во серија експерименти на кучиња и животни, во текот на доцните 1930-ти години, а може да се види во филмот “Експерименти за обнова на организми“. Додека некои денеска шпекулираат дека филмот е само претпоставка за постапките кои биле правени, самите истражувања и експерименти биле добро документирани, а сето тоа резлтитало Брајконеко постхумно да му биде доделена престижната награда Ленин.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit