Најотровните растенија во светот

25 ноември, 20110
rastenija

Ви ги претставуваме најотровните растенија во светот, растенија кои прават бодежот на копривата да изгледа како најнежен допир. Овие растенија нема да ви остават само црвенило на вашата кожа, тие се толку отровни што може да предизвикаат смрт во рок од неколку минути. Покрај народниот назив, ви ги претставуваме и со нивните латински имиња. Може да се најдат на различни делови од планетата, па затоа запознајте ги и стоете настрана од нив.

Бел змиски корен (Ageratina altissima)

Куклени очи (Actaea pachypoda)

Ангелски труби (Maurandya barclayana)

Стрихнин (Strychnos nux-vomica)

Англиски Тис (Taxus baccata)

Водена белогаска (Cicuta maculata)

Волчји корен (Aconitum lycoctonum)

Грашок розари (Arbus precatorius)

Беладона (Atropa belladonna)

Рицинус (Riccinus communis)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit