10 најважни историски пронајдоци

23 јули, 20110
lascaux-top-10-historical-finds-555x400

Колку и да има стари цивилизации на земјата, човекот секогаш ќе го интересираат неговите предци. Нашата потреба да се поврзуваме со минатато, го гледаме преку антропологијата како и важните артефакти откриени од археолозите, кои ни укажуваат на тоа кои луѓе живееле пред нас.

10. Чин Ши Хуанг теракотната амрија

 

9. Свитоци од Мртвото море

 

8. Кралската библиотека на Асурбанипал

 

7. Гробот на Тутанкамон (KV62)

6. Помпеја

 

5. Пештерата Lascaux

 

4. Пекинг човекот

 

3. Каменот од Розета

 

2. Behistun карпите

 

1. Сртот Olduvai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit