100 Најпознати личности на сите времиња II дел

21 јули, 20110
naslovna

96.  Clive Staples Lewis

Роден на 29 ноември 1898 година, а починал на 22 ноември 1963 година. Истакнат британски романсиер, академик, критичар, есеист, теолог. Познат по неговата белетристика, особено по The Screwtape Letters, The Chronicles of Narnia и The Space Trilogy.

 

95.  Henry A. Kissinger

Роден на 27 мај 1923 година во Фирт, Германија. Истакнат американски политичар и дипломат. Има одиграно важна улога во американската политика во периодот меѓу 1969 – 1977 година, беше поставен на позицијата Државен секретар од 1969 до 1977 година. Добитник на Нобелова награда за мир.

Тој придонесе да се подобрат американските односи со Советскиот Сојуз и Кина за време на седумдесетите години, како и за смирување на израелско-арапските конфликти.

 

94.   Wladziu Valentino Liberace

Роден на 16 мај 1919 година, а починал на 4 февруари 1987 година. Познат американски забавувач и пијанист. Во текот на 1950 и 1970 година тој беше најдобро платен пејач во светот.

Од 1947-1951 година, имаше издадено околу 10 дискови, а до средината на 1954 година имаше продадено повеќе од 400.000 албуми. Неговиот најпопуларните сингл е “Ave Maria”, со 300.000 продадени копии.

 

93.   Jessica Simpson 

Родена на 10 јули 1980 година. Позната американска пејачка, актерка, телевизиска ѕвезда и моден дизајнер чија што слава почна да расте во 1999 година. Од тоа време, Simpson покрај музичката кариера, има глумено во неколку телевизиски емисии, филмови и реклами, лансираше своја линија на козметички производи, парфеми, чевли и чанти за жени.

Дискографија:

  • Sweet Kisses (1999)
  • Irresistible (2001)
  • In This Skin (2003)
  • Rejoyce: The Christmas Album (2004)
  • A Public Affair (2006)
  • Do You Know (2008)
  • Happy Christmas (2010)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit