Топ 10 највисоки планински врвови

4 јули, 20110
naslovna

Овие големи зданија на природата се сместени на Хималаите, подоле рангирани по висина и поглед на нивната грандиозна убавина.

10: Annapurna

Лоциран во Непал на Хималаите, висок 8 091 м надморска височина.

9: Nanga Parbat

Локацијата му е во Пакистан. Повторно на Хималаите на височина од 8 125м

8: Manaslu

Уште еден предизвик лоциран во Непал, Хималаите, висина од 8 163м.

7: Dhaulagiri

Непал, Хималаи. Висина 8 167м.

6: Cho Oyu

Непал, Хималаи . Висина 8 201м.

5: Makalu

Непал, Хималаи. Висина 8 463м.

4: Lhotse

Непал, Хималаи. Висина 8 516м.

3: Kangchenjunga

Хималаите, меѓу Непал и Индиа. Се надвиснува точно на 8 586м.

2: K2

Се наоѓа меѓу пакистан и Кина на Каракорам. Висина дури 8 611м

1: Mount Everest

Највисокиот врв на светот кој се издига величествено над Непал и Тибет. Неговата големина е 8 850м. Прв пат освоен на 29.05.1953 од страна на Edmund Hillary и Tenzing Norgay.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit