60% од жените се бисексуалки! А зошто?

8 ноември, 20110
1

Поголемиот дел од претставничките на понежниот пол се бисексуални по природа, тврдат американски научници од универзитетот во Ајдахо. Тие анализирале 484 хетеросексуални жени, од кои 60% признаваат дека имале силно сексуално привлекување кон сопствениот пол.

Интересен е фактот дека ваквата желба се зголемува со зголемувањето на возраста. 45% од анкетираните признаваат дека барем еднаш во животот се бакнале со жена, а другата половина споделуваат дека имале еротски фантазии за истиот пол. Според еден од водечките автори, професорот по психологија Елизабет Морган, околу 20% од девојките имаат лезбејски наклоности. Тоа се докажува од навиките на пријателките да се држат за рака, додека се шетаат, да зборуваат со часови по телефон и да се прегрнуваат на разделба и дека сето тоа е потиснато длабоко на потсвесно ниво и голем дел од нив никогаш не го осознаваат ова.

Многу често е тешко да се разграничи женското пријателство од романтичната врска. Многу од дамите осознаваат дека се емоцианолно и сексуално привлечени од своите пријателки во позрела возраст, но кај повеќето ова останува длабоко потиснато во потсвеста вели професорот по психологија Елизабет Морган.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş