70 години од парадата на Црвениот плоштад во Москва

8 ноември, 20110
11

Парадата која прв пат се одржа на ова место на 7 октомври 1941 година, ја продолжи традицијата и по распадот на СССР. Секоја година на овој ден руските војници ги облекуваат униформите од тоа време, маршираат, а позади  нив се покажуваат и тенковите T-34 и останатото оружје од тој период.

6000 руски војници маршираа вчера на Црвениот плоштад во Москва во знак на обележувањето на 70 годишнината од историската парада од Втората Светска војна.

На истиот овој ден до 2005 година на истиот ден се одаваше чест и за Октомвриската револуција 1917 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş