Американците во лов на Бин Ладен користеле најнов хеликоптер

5 мај, 20110
Part of a damaged helicopter is seen lying near the compound after U.S. Navy SEAL commandos killed al Qaeda leader Osama bin Laden in Abbottabad

Според фотографијата на уништениот хеликоптер, американски воени аналитичари заклучиле дека се работи за најновиот тип UH-60 Blackhawk пишува Time.

Bloger на страната на Aviation Week тврди дека се работи за нов таен хеликоптер од марката “stealth”, кој досега не бил претставен на јавноста, со сигурност се работи за многу тивок хеликоптер штом успеал толку близу да се доближи до вилата каде што престојувал Осама Бин Ладен.

Исто така супериорноста на овој хеликоптерот се покажала и со тоа што не бил забележан на радар од страна на Пакистанската радарска контрола.

Хеликоптерот бил уништен поради стравот да не дојде во рацете на Пакистанците но и до Кинезите кои доста соработуваат со нив.

Од Пентагон се уште нема коментари во врска со нагаѓањата за овој супермодерeн хеликоптер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma