Роден е новиот Тоше

5 јуни, 20110
tosemarku

Марк Марку е роден во Призрен, Косово, во музичко семејство, кое од секогаш ја охрабрувале неговата љубов кон музикта. Па така не е чудно што Марк на шест години научил да свири на виолина, со што патувал низ Косово изведувајќи соло концерти на класична музика. Покрај виолина, Марк свири и на гитара, а пеењето го “открива“ по пристигнувањето во Хрватска. Тогаш, како што изјавил Марк, сфатил дека тоа е работата со која би се занимавал во иднина. Па затоа и се пријавил во шоуто на “Хрватска бара ѕвезда”.

Интересно е за Марку да се напомене дека тој многу го сакал и почитувал нашиот ангел Тоше, неговите песни му биле голема инспирација и поттик да започне да пее и да се докаже како пејач, а доказ за тоа е и неговата изведба на македонска песна “Зајди Зајди“ со која ја маѓепсал публиката и жирито во шоуто на “Хрватска бара ѕвезда”. Интересно е да се каже дека Марку во куќата каде што престојуваат натпреварувачите важел за голем шминкер. Во прилог е неговата кратка биографија:

Датум на раѓање: 06.12.1991

Град: Призрен

Хоби: Кошарка и кик бокс

Музички идоли: Ерик Клептон и Тони Цетински

Љубовен статус: слободен

Музика која сака да ја слуша: поп

http://www.youtube.com/watch?v=8Phxxr3ap-I

http://www.youtube.com/watch?v=6TMelnHdYk8

http://www.youtube.com/watch?v=z_woetzsypA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=avS7YeBrKN0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YrdOfQYcQuc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=n1bT6xAI8hM&feature=related

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma