Бери Вајт

8 јуни, 20110
Barry White026

Бери Вајт (роден како Barrence Eugene Carter) e американски текстописец и музички продуцент.

Поголем број на Греми награди биле доделени на Бери Вајт поради неговиот глас и романтичната слика што ја појаснува со истиот и неговиот најголем успех бил во 1970-те оркестарот Лав Ултимејтед. Со тој оркестар Бери Вајт создал поголем број на соул, блус и диско песни. Тој се стекнал со поголем број златни и платински плочи со над 100 милиони продадени копии.

Негови најголеми хитови се “Never Never Gonna Give You Up”и “ Can’t Enough of You Baby”…

http://www.youtube.com/watch?v=GR_kO6gbIMo

http://www.youtube.com/watch?v=CrRPA25UBGg

http://www.youtube.com/watch?v=QIpGB0BB5BE

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma