“Black Eyed Peas” на суд

27 јуни, 20110
black_eyed_peas copy

Американски DJ добил 1,2 милиони долари од бендот за отштета за повреда на авторските права.

Орин Лин Толивер го тужел продуцентот Џејмс Мекентс, чии делови од неговата песна “I need a freak”, од осумдесеттите години ги искористил за неговата песна “My humps”, која бендот Black Eyed Peas ја сними во 2005 година.

Толивер не е исплатен ни цент за авторските права, а Мекентс продолжил да ги продава примероците од неговите песни на други изведувачи. Судот во Њујорк одредил Толивер да исплати 1,2 милиони долари оштета.

Бендот Black Eyed Peas во моментов се соочува со уште две тужби поради авторски права, за песните “Boom boom pow” и “I gotta feeling”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi