Благодетите на липата

29 мај, 20110
lipa

Липата има изразено благотворно дејство врз нашето здравје. Цветот од липата содржи минерали железо, калцијум, маган како и флавоноиди а во мали количини содржи и етерично масло.

Дрвото од липата се користи како најголем апосрбирач на најразлични труења кај желудникот и цревата.

Чајот од липа го зголемува потењето, затоа се препорачува да се пие кога имате температура, потењето ќе ја намали темперетаурата.

Чајот од липа исто така го намалува кашлањето и ја намалува напнатоста.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/