Body paint – ама за бикови

30 декември, 20110
222

Сигурно сте слушнале за body paint, но овојпат ви претставуваме сосема поинаков вид на цртање на телото, и тоа на живи бикови. За време на познатиот Кина-Лаос-Виетнам Body Paint Фестивал за Бикови, кој се одржува во градот Јингченг во Кина, сопствениците на бикови ги цртаат телата на своите „миленици“ со најразлични слики во најразлични бои.

Традиционално, биковите се исцртуваат бидејќи се верува дека ваквата пракса ќе му донесе среќа на селото и дека ќе спречи тигри да ги нападнат нивните домови. Фестивалот се одржува секоја година, а оваа година учество земале дури 48 тима.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber