Чудо од чоколадо

2 јуни, 20111
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Подготовка:

Жолчките и шеќерот се матат, се додава стопен путер и чoколадо, брашното се меша со прашокот за пециво и на крај се додаваат изматените белки од јајцата. Целата смеса заедно ја печете околу 20 минути на 180С.

Слатката павлака, чоколадото и шеќерот се загреваат на тивок оган и мешате додека не зоврие.

Испечениот пандишпан избоцкајте го на неколку места со виљушка и додека е уште топол прелијте го со топлиот фил. Тортата оладете ја прво на собна температура, а потоа ставете ја во фрижидер да се стегне за неколклу саати.

Послужете ја со слатка павлака.

 

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100гр шеќер
 • 200гр маргарин
 • 100гр чоколадо за готвење
 • 4 лажички брашно
 • 1 прашок за пециво

За фил:

 • 5оомл слатка павлака
 • 200гр чоколадо за готвење
 • 1 лажичка шеќер

One comment

 • Elena

  8 декември, 2012 at 23:17

  Receptot e predobar. nekolku pati go imam praveno. Problemot e vo toa sto ima greska vo receptot kade veli deka topol fil treba da se isturi vrz topliot pandispan. dokolku se napravi ova, celiot fil ke se upie vo pandispanot, i nema da ostane nisto odozgora. zatoa tie treba da bidat malku podoladeni,

  Inaku jas upotrebiv kvalitetno crno cokolado i puter namesto margarin(takov e i originalniot recept). Vkusot bese fenomenalen.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/