Црвена Јабука

28 јули, 20110
Crvena+Jabuka

Црвена Јабука е популарен сараевски поп-бенд кој е формиран 1985 година. Групата била дел од т.н. Ново примитивно движење кои се случувало во 80-тите години во поранешна Југославија.

Бендот со текот на годините претрпел доста измени во својот состав, но двајца членови успеале да останат уште од почетокот на самото формирање на бендот а тоа се: тапанарот Дарко Јелчиќ, и вокалот Дражен Жериќ-Жера кој во почетокот свирел клавијатури и пеел резерви вокали. По смртта на Дражен Ричл, Жера се префрлил како главен вокал на бендот. Другите двајца членови кои останале во составот на бендот по 90-тите години биле Никша Братош  и  Крешимир Каштелан. Во 2002 година дошло до смена на гитаристите во бендот и за кратко време им се прилкучил и нов клавијатурист.
Групата во почетокот на 2000 година полека почнува да ја губи популарноста која ја имала во изминатите 20 години, особено во поранешна Југославија.

Студиски албуми

 • Crvena Jabuka (The Red Apple) March 22, 1986
 • Za sve ove godine (For All These Years), 1987
 • Sanjati (To Dream) June 6, 1988
 • Tamo gdje ljubav počinje (Where the Love Begins), January, 1989
 • Nekako s’ proljeća (In the Springtime), 1991
 • U tvojim očima (In Your Eyes) November 17, 1996
 • Svijet je lopta sarena (The World Is a Colourful Ball), 1998
 • Sve sto sanjam (Everything I Dream), 2000
 • Tvojim zeljama voden (Led By Your Wishes), 2002
 • Oprosti sto je ljubavna pjesma (Forgive Me for This Love Song), 2005
 • Duša Sarajeva (The Soul of Sarajevo), 2007
 • Volim Te (I Love You), 2009
 • Za Tvoju Ljubav (For Your Love), 2011

Албуми во живо

 • Uzmi me (kad hoćeš ti) Take me (When You Want To) 1990
 • LIVE 1998
 • Riznice sjećanja-unplugged 1999

Компилации

 • Ima nešto od srca do srca (There Is Something from Heart to Heart) 1993
 • Moje najmilije (My Dearest) 1996
 • Antologija (Anthology) 2003
 • Zlatna kolekcija (The Golden Collection) 2005
 • Da Nije Ljubavi – 25 Godina

 

http://www.youtube.com/watch?v=alf6yr91E6o

http://www.youtube.com/watch?v=LgfjeR26ZG8

http://www.youtube.com/watch?v=VTIyBsn-yPY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ZWWYh1OhQs4&feature=related

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit