Category: Ретро

Images_In_Images30_mizar_all.jpg
Доколку слушате рок музика, најверојатно сте слушнале за Мизар, култен рок бенд од Скопје, кој е навистина популарен во Македонија, но и на просторите на поранешна Југославија. Мизар се прослави со својот прв албум, кој е првиот рок албум на македонски јазик. Албумот постигна голем успех и се вбројува меѓу првите 10 рок албуми објавени […]

d2d5a6850b701fb1a5c14dd1e177c174.jpg
Ролинг Стоунс (The Rolling Stones) се Англиски рок бенд, формиран во Лондон во Април 1962-рата година од страна на Брајан Џоунс ( гитара,хармоника), Иан Стјуарт (пиано), Мик Џегер (главен вокал, хармоника, гитара) и Кит Ричардс (гитара и вокали). Бендот се комплетирал со басистот Били Вимен и тапанарот Чарли Ватс. Почетните материјали на Стоунси се преработките […]

robbiewilliams4.jpg
Роби Вилијамс е роден на 13 февруари, 1974 година во Бурслем, Англија. Тој е познат англиски пејач и композитор. Тој е член на поп група Take That. Вилијамс својата слава ја стекнал со бендот во почетокот на 90-тите години. По многуте несогласувања кој ги имал со одредени членови на групата, Вилијамс одлучил да ја напушти […]

parni-valjak-508.jpg
Парни Ваљак е Хрватски и екс Југословенски рок бенд. Тие биле на врвот на екс југословенска рок-сцена, а во моментов се еден од најдобрите рок ​​’н’ рол бендови во Хрватска. Групата Парни Ваљак е оформена во 1975 година. Како годините минувале, тие одбивале да го менуваат својот стил, и тоа се покажало како важен фактор […]

Oliver-Dragojevic-6-1024x768.jpg
Оливер Драгојевиќ e роден на 7 декември 1947 година во Сплит, Хрватска. Оливер е еден од најпопуларните хрватски поп пејачи. Роден е во Вела Лука на островот Корчула. На музичката сцена се појавил во 70-тите години од минатиот век на познатиот Сплитски фестивал, еден од неколкуте музички фестивали кои се одржувале во поранешна Југославија, и […]

magnifico.jpg
Роберт Пешут е роден на 1 декември 1965 година во Љубљана, Словенија. Тој е познат по уметничкото име Мањифико. Неговиот музички пат го започува во музичката група U’redu, каде го снима својот прв албум, Let’s Dance (1992). Потоа Мањифико започнува своја соло кариера каде за 12 години музичка кариера има снимено 6 музички албуми. Многу […]

edo_majjka-610x269.jpg
Един Осмиќ е роден на 22 декември, 1978 година во Брчко, Босна и Херцеговина, тој e подобро познат по неговото сценско име Едо Maajka. Един Осмиќ е роден и израснат во Брчко, каде што го завршил и основното образование. Во 1992 година кога започнала војната во поранешна Југославија, тој ја напушил Босна и Херцеговина и […]

Bojan_Stojkov___________2009________-610x269.jpg
Во третиот дел на Макфест ќе се задржиме на неколку имиња од македонската музичка сцена кои оставиле белег со своите прекрасни песни и интерпретации. Со сигурност можеме да тврдиме дека овие песни и денес се многу слушани, затоа ние одлучивме постарите генерации да ги потсетиме на овие убави мелодии, а на младите да им покажеме […]

valandovo-610x269.jpg
На ред се песните од 90-тите години на фестивалот Фолк Фест Валандово. Тука ќе ви покажеме нумери на наши познати и признати пејачи, и една позната нумера од познатата српска фолк пејачка Ана Бекута.   http://www.youtube.com/watch?v=6N4gVrBU7jg http://www.youtube.com/watch?v=NDYGITpwwCE http://www.youtube.com/watch?v=hQXj_BNaDhU  

makkkkk-610x269.jpg
Во вториот дел од прилогот за МакФест ќе се задржиме на 80-тите години од минатиот век, и ќе ве угостиме убави песни интерпретирани од македонски пејачи. Но сепак нема да заборавиме да ви понудиме и одлични изведби на некои познати музички имиња од поранешните југословенски простори. Уживате во овие убави песни: http://www.youtube.com/watch?v=pbb9JqQvQI0  

valandovoooo-610x269.jpg
Во вториот дел од прилогот на убави песни од фестивалот Фолк Фест Валандово ќе продолжиме со нумерите од 80-тие години. Се надеваме дека ќе уживате во прекрасните ноти на македонскиот мелос, уживајте: http://www.youtube.com/watch?v=gqwQOeJewHU&feature=player_detailpage#t=1s http://www.youtube.com/watch?v=6FQsOrEMmAE&feature=player_detailpage#t=7s http://www.youtube.com/watch?v=JyT1gmlVcM8&feature=player_detailpage#t=2s

makfest11-10-10-610x269.jpg
Макфест за прв пат бил одржан во 1986 година, тој е најголемиот фестивал на македонската популарна музика. Макфест традиционално се одржува секоја година во ноември, во градот Штип, Република Македонија, во Домот на култура “Ацо Шопов”. Манифестацијата Макфест е членка на ФИДОФ (Меѓународната федерација на фестивалски организации) со седиште во Лос Анџелес, Калифорнија, САД. Во […]

FOLK-FEST-VALANDOVO-87-DUPLI-ALBUM_slika_O_324025-610x269.jpg
Фестивалот Фолк Фест Валандово за прв пат бил одржан во 1985 година. Денеска, овој фестивал е еден од најпознатите фестивали на Балканот, на кој учествуваат фолк-пејачи од Балканот и Македонија. Негови реализатори се Леонид Манчев, директор на Културниот центар 25 Мај од Валандово, Костадин Костадиновски музички уредник во Македонското радио – Радио Скопје и Драги […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris