Category: Ретро

Jelena_Karleusa_30719-610x269.jpg
Јелена Карлеуша е родена на 17 Август, 1978 година во Белград. Таа е позната српска поп пејачка. Јелена Карлеуша е ќерка на поранешна радио водителка Дивна Карлеуша и полициски службеник Драган Карлеуша. Првото ЦД “Огледалце” било објавено во 1995 година, кога Јелена имала само 16 години. Веќе на третиот албум кој бил издаден од страна […]

zetra-lepa-brena-02-610x269.jpg
Лепа Брена е родена во Тузла во 1960 година како Фахрета Јахич, но израснала во Брчко. Таа има сестра и постар брат по име Фарук. Во 1981 година, Брена почнала да пее заедно со бендот Слатки грех. Подоцна се преселила во Нови Сад, и на крај во Белград каде во 1991 година се венча со […]

Hari-Mata-Hari-2004-Prednja-Iznutra-610x269.jpg
Хари Мата Хари е популарна музичка група од Босна и Херцеговина. Хари Мата Хари е сценското име на пејачот Хајрудин “Хари” Варешановиќ. Групата потекнува од градот Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина. Хари Мата Хари имаат настапувано во над 1.000 концерти и продадено околу 5.000.000 албуми. Нивните песни се едни од најпознатите и најпопуларните […]

Milica-svetlana-raznatovic-ceca-jpg-610x269.jpg
Светлана Ражнатовиќ позната како Цеца е родена на 14 јуни 1973 година во Житораѓа, Србија, таа е позната српска фолк пејачка. Цеца почнала да пее на свои 9 години, а веќе на 15 настапува на музичкиот фестивал Илиџа во Сараево со песната Цветак зановетак која била доста добро примена од публиката. Првите два албуми на […]

Crvena+Jabuka-610x269.jpg
Црвена Јабука е популарен сараевски поп-бенд кој е формиран 1985 година. Групата била дел од т.н. Ново примитивно движење кои се случувало во 80-тите години во поранешна Југославија. Бендот со текот на годините претрпел доста измени во својот состав, но двајца членови успеале да останат уште од почетокот на самото формирање на бендот а тоа […]

gibonni-sigurno-dolazim-u-beograd_265820-610x269.jpg
Златан Стипишиќ – Gibonni е роден на 13 Август, 1968 година во Сплит,  тој е познат хрватски музичар и композитор. Роден во семејство со силна музичка традиција (неговиот татко, Љубо Стипишиќ е  познат композитор). Златан Стипишиќ кој подоцна го добил прекарот Gibonni, ја започна својата кариера во 1980 година во хеви метал бендот “Осми патник”. […]

Aleksandar_Sarievski-610x269.jpg
Извонредниот пејач и композитор на песни, Александар Сариевски (20 јуни 1922 – 19 декември 2002), e една од најголемите легенди на македонската музика. Роден во Галичник, средното образование го завршил во Скопје, кога и почнал да свири хармоника. Во 1946 во Македонското радио ја снимил песната «А бре невесто око калешо», со што почнува неговата […]

tose-proeski3-610x269.jpg
Тодор „Тоше“ Проески (25 јануари 1981 – 16 октомври 2007) беше познат македонски пејач и една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, каде што е доживуван како заштитен знак на Македонија. Музичката кариера ја започнува со настапот на прилепскиот фестивал Мелфест во 1997, каде што и победува изведувајќи ја песната Yesterday од Битлси. Патот […]

41778_121688337855512_8843_n-610x269.jpg
Владо Јаневски (27 ноември 1960 во Скопје) е македонски поп-пејач и композитор. Има издадено 6 студиски албуми со големи хитови како „Ако не те сакам“, „Евергрин“, „Дома си е дома“, „И тогаш некоја будала“, „Некогаш и негде“, „Црно тиквешко“, „Ова е наше Скопје“, „Не зори зоро“, „Еден бакнеж“ итн. Има завршено Филолошки факултет, отсек Англиски […]

Zdravko-Colic-610x269.jpg
Уште од мали нозе Чолиќ покажал интерес за музиката е се запишал во школскиот хор, кој изведувал јавно за празници. Неговата прва група била Амбасадори, во која влегол во 1969 и останал две и пол години. Таму го запознава Корнелије Ковач, влијателна личност во музичките кругови, и така започнува неговиот пат кон славата. По неуспешните […]

im.ashx_-610x269.jpg
Индекси се босанкси рок бенд популарен во поранешна Југославија. Овој бенд е формиран во 1962 година во Сараево.Бендот се распаднал во 2001 година кога пејачот на групата, Даворин Поповиќ починал. Во нивните почетоци биле познати како “Пионери на психоделичен рок”. Инспирацијата ја црпеле од странски бендови како што се Beatles и Yes. http://www.youtube.com/watch?v=ZGipPJKMEeU http://www.youtube.com/watch?v=vFMcTdWcsFc http://www.youtube.com/watch?v=PcLne5mUpNk

Leb_i_sol_koncert-610x269.jpg
Леб и сол е македонска џез/рок група, формирана на 1 јануари 1976, од нејзините основачи Влатко Стефановски и Бодан Арсовски, претходни членови на групата Брег со Мики Петковски, како и Никола Димушевски и Димитар Чочоровски . Првите снимки Етида бр. 3, Деветка и Песна за нас, Леб и сол ги работеле во студиото на Радио Скопје, каде што успеале да ги реализираат за само два часа. Првиот настап надвор од СР Македонија им се случил во […]

ekv-19-610x269.jpg
EKV  е рок група од Белград и е една од најуспешните и највлијателните групи на просторите од поранешна Југославија. Бендот го сочинувале пејачот Милан Младеновиќ, клавијатуристот Маргита Стефановиќ и басистот Бојан Печар. Оваа група е формирана во 1982 година. Во текот на своето постоење издале седум албуми. На нивните албуми гостувале многу големи имиња како […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris