The Rolling Stones

31 август, 20110
d2d5a6850b701fb1a5c14dd1e177c174

Ролинг Стоунс (The Rolling Stones) се Англиски рок бенд, формиран во Лондон во Април 1962-рата година од страна на Брајан Џоунс ( гитара,хармоника), Иан Стјуарт (пиано), Мик Џегер (главен вокал, хармоника, гитара) и Кит Ричардс (гитара и вокали). Бендот се комплетирал со басистот Били Вимен и тапанарот Чарли Ватс. Почетните материјали на Стоунси се преработките на ритам енд блуз песни, вклучувајќи го и рокенролот како основа на нивниот понатамошен репертоар.

На почетокот Џоунс бил лидерот на бендот, но по тимското пишување и компонирање на песните, Џегер и Ричардс го презеле неговото лидерството. Во 1969 настануваат некои измени во бендот, така Џоунс бил заменет со Мик Тејлор, кој свирел со Стоунси се до 1974 година, каде потоа на негово место дошол Рони Вуд. Басистот Вимен се повлекол од бендот во 1993 та година, а неговото место го дополнил Дерил Џоунс, кој не бил официјален член на бендот. Стјуарт потоа е одземен од официјалните настапи во 1963 година, и својата кариера ја продолжил како менаџер на бендот и повремен клавијатурист, се до неговата смрт во 1985 година. Од 1982–та, Чак Ливел ја превзема улогата на примарен клавијатурист во бендот.

Покрај големата популарност во Европа, Ролинг Стоунс набрзо станале успешни и во Северна Америка, промовирајќи ја Британската инвазија која започнала во средината на 60-тите години. По 22 издадени албуми во Британија (24 во САД), девет албуми од настапите во живо ( десет во САД) и многубројните компилации, светската распродажба на Стоунси е проценета на повеќе од 200 милиони албуми.

Во 1989 година, Ролинг Стоунс влегле во „Рокенрол Хол оф Фејм“, а во 2004  биле рангирани како број 4 во Роулинг Стоун магазинот од 100 те најдобри артисти на сите времиња. Во 2008-та, Билборд магазинот ги рангирал Стоунси како број десет на Билборд листата за „Најжешките“ 100 артисти на сите времиња, и како втор најуспешен бенд на „Billboard Hot 100“.

Видеографија:

 • 1966: Charlie Is My Darling, directed by Peter Whitehead (released on DVD in 2009 without the Rolling Stones’ music)
 • 1968: Sympathy for the Devil, directed by Jean-Luc Godard (DVD)
 • 1969: Stones in the Park (DVD)
 • 1970: Gimme Shelter, directed by Albert and David Maysles (DVD/Blu-ray Disc)
 • 1974: Ladies and Gentlemen: The Rolling Stones, directed by Rolin Binzer
 • 1982: Rocks Off and Let’s Spend the Night Together, both directed by Hal Ashby (DVD)
 • 1984: Video Rewind (VHS)
 • 1989: 25×5 – The Continuing Adventures of the Rolling Stones (VHS)
 • 1992: Stones at the Max, directed by Julien Temple (DVD)
 • 1995: The Rolling Stones: Voodoo Lounge Live (DVD)
 • 1996: The Rolling Stones Rock and Roll Circus, directed by Michael Lindsay-Hogg (filmed in 1968) (DVD)
 • 1998: Bridges to Babylon Tour ’97–98 (DVD)
 • 2003: Four Flicks (DVD)
 • 2007: The Biggest Bang (DVD/Blu-ray Disc)
 • 2008: Shine a Light, directed by Martin Scorsese, released to theatres in standard and IMAX presentations (DVD/Blu-ray Disc)
 • 2009: Stones at the Max Remastered twentieth anniversary edition, directed by Julien Temple (DVD/Blu-ray Disc)
 • 2010: Stones in Exile, directed by Stephen Kijak
 • 2010: Ladies and Gentlemen: The Rolling Stones, Remastered presentations for the very first time (DVD/Blu-ray Disc) directed by Rolin Binzer

 

http://www.youtube.com/watch?v=3a7cHPy04s8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ElOXKt0v7-A&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=hOf0FsA0Fio&feature=related

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris