Фолк Фест Валандово

8 август, 20110
FOLK-FEST-VALANDOVO-87-DUPLI-ALBUM_slika_O_324025

Фестивалот Фолк Фест Валандово за прв пат бил одржан во 1985 година. Денеска, овој фестивал е еден од најпознатите фестивали на Балканот, на кој учествуваат фолк-пејачи од Балканот и Македонија.

Негови реализатори се Леонид Манчев, директор на Културниот центар 25 Мај од Валандово, Костадин Костадиновски музички уредник во Македонското радио – Радио Скопје и Драги Митев академски музичар и член на тогашниот оркестар при МРТВ.

Фестивалот оттогаш па до сега ја афирмираа новата македонска песна, елиминирајќи го повеќегодишниот налет на сомнителни напеви од таканаречената новокомпонирана музика, создавана во другите мелојазични подрачја.
Фолк Фест Валандово успеа во текот на сите овие дваесетина години да се обнароди и ја зачува својата вековна традиција.

Ние од денес ќе се погрижиме да ве потсетиме на старите песни уште од самиот почеток на фестивалот,

Уживајте:

http://www.youtube.com/watch?v=lEsYddaehiU

http://www.youtube.com/watch?v=Vyne62szMy0

http://www.youtube.com/watch?v=HVT-B_OQ_Vs

http://www.youtube.com/watch?v=cpZXfFnSAGs

http://www.youtube.com/watch?v=_gI3ZS6yKhA

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris