Парни Ваљак

26 август, 20110
parni-valjak-508

Парни Ваљак е Хрватски и екс Југословенски рок бенд. Тие биле на врвот на екс југословенска рок-сцена, а во моментов се еден од најдобрите рок ​​’н’ рол бендови во Хрватска.
Групата Парни Ваљак е оформена во 1975 година.

Како годините минувале, тие одбивале да го менуваат својот стил, и тоа се покажало како важен фактор во долговечноста на бендот. Тие останале лојални на своите ставови во 80-тите и во 90-тите години одбивајќи да стават примеси на фолк и турбо фолк во нивниот репертоар. Поради тоа групата ужива голема почит меѓу многу хрватскиот рок критичари, и во нив се гледа како на олицетворение на “вистинска” рок и урбана култура, и многу од нивните песни се сметаат за евергрини во поранешна Југославија како “Sve još miriše na nju” , “Jesen u meni” , “Ugasi me” and “Zastave”. Нивните концерти одликуваат со енергични настапи иако веќе се во поодминати години. Членови на Парни Ваљак се: Аки Рахимовски – вокал, Хусеин Хасанефендиќ-ХУС – гитари, Маријан Бркиќ Брк – гитари, Берислав Блажевиќ-Берo – клавијатури, Звонимир Бучевиќ Буч – бас гитара, Дражен Шолз-Шолц – тапани, Тина Рупчиќ – вокал, Анита Млинариќ – саксофон.

Во декември 2005 година, Парни Ваљак направиле проштална турнеја во Хрватска и Словенија, на 30-роденден од постоењето на бендот. Нивниот последен јавен настап во 2005 година бил за новогодишната ноќ на Бан Јелачиќ плоштадот во Загреб, иако изјавиле дека повеќе нема да одржуваат концерти во иднина, тие во 2009 година, повторно се обединиле и направиле турнеја во Хрватска.

Во октомври 2010 година, Парни Ваљак одржал 2 концерти во Белградската арена, која ја посетиле повеќе од 44,000 лица за два дена.

Aлбуми:

 1. Dođite na show! – 1976
 2. Glavom kroz zid – 1977
 3. Gradske priče – 1979
 4. City kids – Steam Roller – 1980
 5. Vruće igre – 1980
 6. Vrijeme je na našoj strani – 1981
 7. Glavnom ulicom – 1983
 8. Uhvati ritam – 1984
 9. Pokreni se! – 1985
 10. Anđeli se dosađuju? – 1987
 11. Sjaj u očima – 1988
 12. Lovci snova – 1990
 13. Buđenje – 1993
 14. Samo snovi teku uzvodno – 1997
 15. Zastave – 2000
 16. Pretežno sunčano? – 2004

Албуми во живо:

 1. Koncert (LIVE) – 1982
 2. E = mc2 (LIVE) – 1985
 3. Svih 15 godina – LIVE… – 1990
 4. Bez struje – LIVE in ZeKaeM – 1995
 5. Kao nekada – LIVE at S.C. – 2001

DVDs

 1. 25 godina; 2001 (“25 years”)
 2. Bez struje – LIVE in ZekaeM (DVD+CD) – 2005 (“Unplugged: Live from the ZeKaeM”)

VHS

 1. Koncert; 1988 (“Concert”)

Синглови:

 1. Parni valjak” / “Šizofrenik”, Alta/PGP RTB, 1976.
 2. Tako prođe tko ne pazi kad ga Parni valjak zgazi/Dok si mlad, PGP RTB, 1976.
 3. Ljubavni jadi jednog Parnog valjka/Teško je biti sam, PGP RTB, 1976.
 4. Prevela me mala/O šumama, rijekama i pticama, PGP RTB, 1976.
 5. Oću da se ženim/Ljeto, Jugoton, 1977.
 6. Lutka za bal/Crni dani, Jugoton, 1977.
 7. Od motela do motela/Predstavi je kraj, CBS/Suzy, 1978.
 8. Stranica dnevnika/Ulične tuče, Jugoton, 1979.
 9. Ugasi me/Ugasi me(instrumental), Jugoton, 1985.
 10. Kekec je slobodan, red je na nas (single) – 1992
 11. Kaži ja!/Sai Baba blues/Kaži ja! (Nu Zagreb Pepsi), Croatia Records, 1997.
 12. Mir na jastuku, Croatia Records, 2000.
 13. Srcekrad, Croatia Records, 2000.
 14. Ugasi me (uživo), Croatia Records, 2001.
 15. Tko nam brani/Dok si pored mene (single) – 2002
 16. Nakon svih godina, Croatia Records, 2009.
 17. To sam stvarno ja, Croatia Records, 2009.
 18. Stvarno nestvarno, 2010.

Компилации:

 1. Parni valjak (compilation) – 1985
 2. Pusti nek’ traje – VOL.1 – 1992
 3. Balade – 1998
 4. Koncentrat 1977.-1983. – 2005
 5. Koncentrat 1984.-2005. – 2005
 6. The Ultimate Collection – 2009
 7. Najljepše ljubavne pjesme – 2010
 8. The best of – 2010

 

http://www.youtube.com/watch?v=qTRn7MxNiQY

http://www.youtube.com/watch?v=q98b7eoQZ40

http://www.youtube.com/watch?v=Dj2rkfvrsrE

http://www.youtube.com/watch?v=dYjSLsQKARA&feature=related

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris