Мањифико

22 август, 20110
magnifico

Роберт Пешут е роден на 1 декември 1965 година во Љубљана, Словенија. Тој е познат по уметничкото име Мањифико.

Неговиот музички пат го започува во музичката група U’redu, каде го снима својот прв албум, Let’s Dance (1992). Потоа Мањифико започнува своја соло кариера каде за 12 години музичка кариера има снимено 6 музички албуми. Многу од неговите песни станале важен дел од словенечката музичка историја. Некои од нив се “Silvija” (1998), “Kdo je čefur”, “24.000 poljubov” и “Hir Aj Кам hir Aj Go” (кои исто така биле големи хитови во некои земји од Екс Југославија.

Во текот на неговата кариера, тој прави комбинација на Балкан фолк, диско, фанк и електронска музика, создавајќи еден нов успешен стил.

Неговиот стил на облекување, цитатите и неговиот перформанс му донеле голема слава во Словенија но и во други земји.

Тој е исто така е автор на музиката за “Samo Ljubezen”, за ЕМА 2002, на групата Sestre).

Мањифико моментално има договор со продуцентската куќа Piranha Musik.

Тој, исто така се има појавено и како актер во неколку словенски филмови, како што се: Stereotip, Kajmak In Marmelada, Poker and Porno film.

 

Дискографија:

Let’s Dance (with U’redu), 1992

Od srca do srca, 1993

Kdo je čefur, 1996

Stereotip (soundtrack), 1997

Sexy Boy, 1999

Komplet (hit songs), 2001

Export-Import, 2003

Grande Finale, 2007 Look more

Srečno, 2008

Magnification, 2010 Look more

 

http://www.youtube.com/watch?v=DzoFSNQ2WM4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris