Едо Маајка

18 август, 20110
edo_majjka

Един Осмиќ е роден на 22 декември, 1978 година во Брчко, Босна и Херцеговина, тој e подобро познат по неговото сценско име Едо Maajka.
Един Осмиќ е роден и израснат во Брчко, каде што го завршил и основното образование. Во 1992 година кога започнала војната во поранешна Југославија, тој ја напушил Босна и Херцеговина и се преселил во Загреб, Хрватска, каде што почнал да го посетува средното Машинско училиште. По војната, тој се вратил во Босна и почнал да учи кривично право во Тузла, но Едо се уште не дипломирал.

Тој се интересирал за хип-хоп уште во средното училиште и почнал да пее на свои 15 години.  Тој се преселил во Тузла и станал член на хардкор рап групата Diskord, подоцна нареченa Одбрана.
Тој го избрал “Menart”, како етикета на својот прв албум Слушај матер, кој бил објавен во пролетта 2002 година. Истоимената песна станала хит во Босна и остатокот на поранешна Југославија. Во 2003 година Едо веќе станал еден од најпопуларнитет рапери во екс-југословенските држави.

Студиски албуми

2002 – Slušaj mater

2004 – No sikiriki

2006 – Stig’o ćumur

2008 – Balkansko a naše

Компилации

2010 – Spomen ploča 2002-2009

Синглови

2001: Znaš me

2002: Jesmo’l sami

2003: Prikaze

2003: Zlatna dolina

2004: No sikiriki

2004: Pržiiiii

2005: Obećana Riječ

2005: Ne-mo-žeš

2005: Mater vam jebem

2006: To mora da je ljubav

2006: Bomba

2006: To što se traži

2007: Rek’o sam joj

2008: Gansi

2008: Svi su ošli na more

2008: Sve prolazi2010: Ove godine

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/