Данска салата со тестенини

28 август, 20110
recepti

Подготовка:

Варете ги тестенините во солена вода, осум минути и после прелејте ги со ладна вода. Исцедете.

Помешајте го оцетот и маслото, солот и биберот. Истурете го врз тестенините и оставете ги некое време.

Печеното телешко месо исечете го на мали парчиња. Во покриен сад динстајте го три минути посолениот грашок со малку вода. Пиперката, исчистете ја и исецкајте ја на мали коцки.

Месото, исцедениот грашок, пиперката и краставицата измешајте ги со тестенините. Додадете ги мајонезот и сенфот и промешајте полека и уште еднаш зачинете по вкус.

 

Состојки:

  • 200 г тестенини супа во облик на полжавчиња
  •  1 / 3 чаша оцет, малку сол
  •  4 лажици масло, бибер
  •  125 гр телешко месо печено
  • 150 г грашок замрзнат
  •  1 црвена пиперка
  • 1 / 2 чаша фино исецкана краставица
  • 4 супени лажици мајонез
  •  2 мали лажички сенф

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma