Девојче го „заокружи“ бројот! Од денеска во светот не има 7 милијарди по број!

31 октомври, 20110
11

Девојчето кое се роди на Филипини, во Манила во неделата две минути по полноќ, е 7 милијардитиот жител на нашата планета.

Од денеска нашата земја и официјално има 7 милијарди жители.

Раѓањето на девојчето Д. Меј Камачо го заокружи бројот 7 милијарди жители. Таа се родила две минути по полноќ, а тешка е 2,4 килограми. Честитки стигнале од секаде во светот.

Претставниците на ОН на родителите на девојчето им подариле торта и уверение за 7 милијардити жител во светот. Инаку 6 милијардитиот жител се роди во 1999 година.

Кина и понатаму е најнаселената земја на светот со 1,35 милијарди, а по неа следува Индија со 1,24 милијарди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma