Диета со мед за слабеење и детоксикација

1 ноември, 20110
med

Познато е дека медот содржи многу хранливи материи и го зајакнува имунитетот, па зато се препорачува секојдневно конзумирање на овој „еликсир“ на природата. Медот може да ви помогне и да се ослободите од вишокот на килограми. Ви претставуваме диета на база на мед кои ќе ви помогнат да ослабнете и до 3 килограми за 3 дена.

Тридневна диета за брзо слабеење:

Прв ден: појадок – две ровки жолчки помешани со лажица мед и чај со лимон или кафе (без шеќер). Ручек – 100 гр. сирење, 2 варени моркови, 50 g варена брокула и 50 гр. карфиол, како и чај или кафе со лажичка мед. Вечера – чаша бистра супа од зеленчук, 1 парче интегрален леб и јаболко / круша / портокал.

Втор ден: појадок – исто како првиот ден. Ручек – 2 меко варени јајца, лажица мед и 100 гр. младо сирење, со чаша чај со лимон или кафе. Вечера – 150 гр. филети од риба или пилешко, мала чинија салата, зеленчук и чај со лимон.

Трет ден: појадок – исто како првиот ден, плус јаболко. Ручек – 50 гр сирење, 1 парче ‘ржан леб и чинија свеж зеленчук со сок од лимон. Вечера – 300 гр. варен зеленчук, 2 меко варени јајца и шолја чај со една лажица мед.

Забелешка: За време на оваа диета, секој ден мора да јадете половина лимон!
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi