Диета со тиква

10 ноември, 20110
dr-bundeva

Тиква е идеална храна за губење на тежината бидејќи содржи протеини, масти, јаглени хидрати, минерали и пектин. Диетата со тиква се препорачува за оние кои сакаат да ослабнат брзо и ефикасно. Диетата трае две недели, а со неа може да ослабнете шест до осум килограми. Најважно во оваа диета е „слепо“ да го следите распоредот на јадење, и временски и преку исхраната.

Прв ден:
Појадок: тиква и моркови со сок од лимон, каша од тиква со житарки (ориз, просо, овес)
Ручек: супа од зеленчук со тиква (пиперки, моркови, кромид, мала количина на компири, зелени зеленчуци и растително масло)
Вечера: Печена тиква во фурна

Втор ден:
Појадок: салата со каша од тиква
Ручек: тиква, супа од зеленчук
Вечера: овошје по ваш избор

Трет ден:
Појадок: каша од тиква, салата од зелен зеленчук
Ручек: супа од зеленчук и малку тестенини
Вечера: Две парчиња тост и салата од тиква со ананас

Четврти ден:
Појадок: каша од тиква, салата од зелен зеленчук
Ручек: супа од зеленчук и печени пиперки
Вечера: Рагу од тиква, зеленчук и печурки

Диетата на секои четири дена ја почнувате од почеток. За време на диетата е дозволено конзумирање само на чај или кафе без шеќер и минерална вода.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş