Добро е да знаете дека…

6 април, 20110
022

Ананасот е добар за зајакнување на коските, ја ублажува настинката, ја регулира столицата.

Авокадото го намалува холестеролот, го штити срцето, го регулира шеќерот во крвта.

Праските го штитат срцето, спречуваат рак и хемороиди.

Брокулата ги јакне коските, го подобрува видот, ја подобрува крвта.

Чили, помага кај проблемите со синуси, добар е за суво грло и имунолошкиот систем.

Цвеклото, спречува појава на рак кај коските, го штити срцето, ја намалува телесната тежина.

Лукот, го намалува холестеролот, го регулира крвниот притисок, убива бактерии.

Грејпфрут, ја намалува тежината, штити од мозочен удар, спречува рак на простата и го намалува холестеролот.

Грозјето, помага кај камен во бубрег, ја регулира циркулацијата на крвта.

Јагодата, го штити здравјето на срцето, ја подобрува меморијата и го ублажува стресот.

Компирот, го одржува добриот вид, го подобрува расположението, го регулира крвниот притисок.

Лубеница, ја заштитува простатата, го намалува холестеролот, ја намалува тежината, и го регулира крвниот притисок.

Морков, го одржува добриот вид, ја намалува тежината и ја регулира столицата.

Медот, ги лекува раните, го подобрува варењето на храната, ублажува при проблеми со чир на желудникот, има анти-алергиски ефект.

Црешата, помага при несоница, го забавува процесот на стареење, ја спречува Алцхајмеровата болест.

Водата, ја намалува телесната тежина, спречува појава на камен во бубрег го чисти телото и ја одржува младоста на кожата.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi